GemRB – czyli możesz mieć Baldur’s Gate na smartphonie!


A/N: Tekst crosspostowany z mojego bloga na Polterze.
————————————————————————————–
„Mogliby ją wydać na smartfony, byłby pretekst, żeby pograć jeszcze raz. Na normalnym ekranie już bym 640×480 nie zdzierżył. Ale gra była kozak, trzeba jej przyznać. Prawdziwy kamień milowy w gatunku.”

Cytuję komentarz kaduceusza spod mojej recenzji Baldur’s Gate, ponieważ pojawiło się cacko, które umożliwia zagranie w tę lub dowolną inną grę na silniku Infinity na smartphonie.

To cudeńko zwie się GemRB. Jest osobną aplikacją, którą instalujemy obok gry, którą chcemy uruchomić. Ma pewne wymagania sprzętowe, ale poza tym działa na różnych platformach, m. in. na Androidzie. Zaczęto również pracę nad wersją dla Windows Mobile.

Aby uruchomić GemRB na komórce, potrzebujemy mieć na niej python, zlib i sdl, ponieważ bez nich programik nie zadziała. Po zainstalowaniu programu i gry, należy wprowadzić właściwe ścieżki do pliku konfiguracyjnego GemRB i voila. Jeśli nie działa, sprawdź czy wykonałeś wszystkie kroki. Jeżeli mowa o telefonie z Androidem, musimy mieć tenże system w wersji przynajmniej 1.6.

Cudeńko działa na telefonach z rozdzielczością co najmniej 320×480, ale wtedy bardzo przydaje się Widescreen Mod (do gry), a poza tym wszystko jest bardzo małe. Do optymalnej rozgrywki autorzy polecają rozdzielczość 640×480 lub większą – jest to oryginalna rozdzielczość gry na PC. GemRB wymaga też dużej ilości RAM (cytując autorów, około 120 MB).

Co to oznacza w praktyce? GemRB działa m.in. na następujących telefonach: HTC Desire, Samsung Galaxy S, Motorola Droid 2. Telefony z 256 MB RAM – takie jak np. Motorola Droid, LG Optimus, Acer Liquid pozwolą na grę, ale trzeba się liczyć z zawieszeniami.
GemRB nie zadziała na telefonach z mniejszą ilością pamięci lub też na telefonach mających rozdzielczość mniejszą niż HVGA (320×480).

Rozgrywka przebiega praktycznie tak samo jak na PC – tyle, że zamiast myszki używamy palca na ekranie smartfona, a zamiast prawego przycisku myszy – klawisza telefonu. Filmiki przedstawiają działanie GemRB i Baldur’s Gate na telefonie Nokii oraz na HTC Desire.

Program w chwili obecnej nie jest jeszcze wolny od bugów, ale na szczęście większość z nich nie uniemożliwia rozgrywki.

——————————————————
Dział na G3 dotyczący GemRB
GemRB wiki

Download

Filmik 1 – Nokia
Filmik 2 – HTC Desire

Dodaj komentarz

Filed under Essay, Polski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s