Wprowadzenie – Treskri


Świat niekończących się jaskiń, z których nie ma wyjścia i których mieszkańcy nie zdają sobie tak naprawdę sprawy, że żyją pod powierzchnią ziemi. Jaskinie te nie są w większości tak ciemne, jak mogłoby się wydawać, bowiem ich mieszkańcy rozświetlili je pozostałościami smoczej magii.

Piękny Lud – elfy – przybył tutaj dawno temu i od tamtej pory jest rasą zdecydowanie dominującą. Jedną z innych ras są fey – podobnie jak elfy pochodzące z Faerie i mające podobną kulturę – obdarzone zdolnościami do zmiany kształtów i iluzji, ale niestety nieliczne i bardzo słabe fizycznie. Można w tym świecie spotkać również krasnoludy, znane ze swoich zdolności kowalskich; a także niski lud – stworzenia mniejsze od krasnoludów i spokrewnione z elfami, uwielbiające wynalazki, figle i magię. Występują również nieliczni mieszańcy – półelfy. Poza nimi świat Treskri zaludniają wszelkiego rodzaju „rasy niższe” – orki, gobliny i ich krewniacy. Należą do nich również ludzie – włochaci i dzicy krewniacy zwierząt, którzy najprawdopodobniej przybyli tu z jakiegoś innego planu i teraz zagrażają porządkowi rzeczy.

Językiem wspólnym tego świata jest język elfów. Krasnoludy mają swój własny język, ale posługują się nim tylko między sobą. Podobnie ma się sprawa w przypadku „niższych ras” – orków, goblinów i im podobnych. Przybysze – demony, dżinny i inne stworzenia planów – mają swoją własną mowę, ale wykorzystują magię i telepatię do porozumiewania się z mieszkańcami Treskri.

Magia w świecie Treskri jest rzadka i niezwykle cenna, a władający nią rządzą całymi miastami. Życie większości elfów toczy się w mieście, bowiem świat poza jego bramami jest pełen licznych, rozmaitych potworów i innych niebezpieczeństw. Treskri to świat, gdzie jeden albo dwa ciosy zabijają, a potem pozostaje ci liczyć na łaskę bogów – albo ich śmiertelnych wysłanników lub potomków.

Miasta elfów nie są może aż tak zabójcze, ale za to pełno w nich intryg – spiskujących arystokratów, rywalizujących gildii i skłóconych akademii. Większość intryg i planów ciągnie się przez wiele lat, ale młodsze elfy często są bardziej pochopne i w ciągu kilkudziesięciu lat potrafią doprowadzić kilka swoich założeń do końca. Inna sprawa, że przy takim nastawieniu mogą nie dożyć wieku średniego albo nawet dorosłości…

Jest to również świat, w którym obecność bóstw jest namacalnie odczuwalna – nie tylko poprzez wspomniane wcześniej wskrzeszenia i reinkarnacje. Potęgi chodzą po ziemi, rozmawiają, wydają rozkazy, udzielają rad i snują swoje własne plany. Każde z bóstw ma swoich wysłanników wśród elfów, a często także wybrańców – osoby obdarzone przez nie specjalnymi mocami. Nierzadko tacy wybrańcy są również dziećmi boga czy bogini, albo jego dalszymi potomkami. Wysłanników bóstw jest jednak niewielu i niechętnie wykorzystują zesłaną przez bóstwa magię… inna sprawa, że ich czyny wpływają na całe miasto, albo nawet cały świat.

Gracze mogą wcielić się w postać dowolnej rasy – choć zalecane jest granie elfami, jako rasą najpotężniejszą i dominującą nad innymi. Postacie pozostałych ras muszą się pogodzić z faktem, że nigdy tak naprawdę nie dorównają Pięknemu Ludowi: żaden krasnolud ani niski ludek nigdy nie dołączy do domu szlacheckiego, pozostanie tylko najemnikiem od brudnej (lub nieco czystszej) roboty, ewentualnie może próbować znaleźć sobie miejsce w gildii. Wybór klasy za to jest niczym nieograniczony.

Postacie zdobywają doświadczenie w tym świecie nie tylko poprzez typowe dla RPG walki i questy, ale także skomplikowane intrygi domów szlacheckich. Tylko od nich zależy, czy będą pionkami, czy może zechcą założyć własną gildię lub dom szlachecki. Warto zauważyć, że gracze mogą również grać postaciami arystokratów…

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Eseje, My world, Polski, RPG

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s