Kategorie fanfików – REPOST


A/N: Wzięte stąd, repostowane za zgodą Tallis Keaton.

Jenkins, badacz fanfików stworzył 10 podstawowych kategorii zmian, jakie dzieją się w fanfikach. Fanfiki podzielił na typy wedle zmian, jakie stosują autorzy w swoim tekście, zmian wobec tekstu kanonicznego. Są to właściwie wszystkie, główne czynności, które fanfikowiec może zrobić, aby odmienić obraz tekstu kanonicznego. W sumie nie ma ich aż, tak bardzo wiele.
(1) Recontextualization– najłatwiejsze do wymyślenia ale trudne do napisania wypełnianie treścią luk pomiędzy epizodami. Łatwo znaleźć lukę, trudniej ją wypełnić treścią, tak, aby był z tego gapfiller a nie cokolwiek innego. Rodzaj przemiany wymagający najwięcej wiedzy o świecie kanonicznym.
(2) Expanding the Series Timeline Rozpinanie linii czasowych, jakiegoś serialu, sagi czy odcinka bardziej w przeszłość albo w przyszłość. Poszerzanie czasu, jaki mają postacie do dyspozycji.
(3) Refocalization Chyba rzadko stosowane ale moim zdaniem ciekawe posunięcie, czyli przeniesienie uwagi z głównych postaci na pogłębienie postaci drugoplanowych. Nie jest to jednak tożsame z napisaniem tego samego, z innego, niż kanoniczny punkt widzenia. To nie jest po prostu ten sam tekst ale z zastosowaniem innego POV, kiedy zdarzenia opowiada lub do nich się odnosi ktoś inny niż główny bohater np. jakiś postronny obserwator lub trzecioplanowy uczestnik. Inne POV jest bardzo popularne w fanfikach Potterowych, gdyż u Rowling niemal wszystko jest opisywane z punktu widzenia Harry’ego, i czytelnik wie tylko tyle, ile wiedzieć może Harry, zaś fanfikciarze lubią stawiać w centrum inne postacie, które także brały udział w wydarzeniu i kazać im opisywać je ze swej perspektywy.
(4) Moral Realignment. Przesunięcie moralnych strzałek. Najczęściej polega to na przetworzeniu postaci negatywnych w pozytywne, albo odwrotnie, oraz na ustaleniu krain dobrych, jako złe i odwrotnie. Schemat prosty i mało wydajny.
(5) Genre Shirting Przesuwanie ciężkości z jednego na inny gatunek, np. gdy tekst kanoniczny był skupiony na akcji, tekst fanfikowy może być bardziej refleksyjny – np. zawierać refleksje postaci w chwili, która w kanonicznym tekście była ściśle sceną walki. To nie będzie znaczyć, że usunięto scenę walki zastępując ją wewnętrznym monologiem a tylko, że dodano refleksję uczestnika tej walki, bitwy. W fanfikach ze Śródziemia zabieg ten najbardziej popularny jest w fanfikach z udziałem refleksji wojowników, najczęściej chyba Gimlego, Legolasa i Boromira.
(6) Cross Overs Czyli przejścia między światami, spotkanie dwu albo i więcej światów, albo postaci z różnych utworów, np. Star Trek i Gwiezdne Wojny, albo Gwiezdne Wrota i Star Trek. Albo Śródziemie i Star Trek.
(7) Character Dislocation Przesunięcie postaci z czasów, w jakich się urodziła i żyła w oryginalnym tekście do ery przed jej czasami lub po nich. Często postać taka spotyka swych przodków, albo potomków. Czasem rodzi się w całkiem innej epoce, albo później lub wcześniej niż w oryginale.
(8) Personalization Wstawianie do tekstu postaci mającej funkcję i cechy alter-ego autora. Jeśli autor jest w Realu np. urzędnikiem albo nauczycielem, to taka postać w tekście będzie jego wersją przystosowaną do wymogów danego świata.
(9) Emotional Intensification. Podwyższenie emocjonalnej temperatury sceny czy całego tekstu, w to wliczamy wszelkie H/C (hurt/comfort). Czyli tam, gdzie w oryginalne scena podpadałaby pod kategorię ‘drama’, w fanfiku, może już podpadać pod ‘tragedy’, a tam, gdzie jest oryginalnie klimat, który można określić, jako ‘humor’, w fanfiku będzie to już ‘parodia’. Pomijając to, że większość fanfików to parodia niezamierzona.
(10) Eroticization. Erotyzacja, czyli wstawianie erotyki, tam, gdzie w oryginalne wcale jej nie było albo były ilości śladowe. Oczywiste jest, że fani fanfików różnią się bardzo i bardzo powszechnie w kwestiach dotyczących wartości i przydatności, wszystkich, tych zabiegów czynionych na tekstach pierwotnych.

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Eseje, Fanfiction, Polski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s