Westeros CK1 mod Daenerys AAR


A/N: AAR, który ma z 1,5 roku, tylko zapodziałam go w swoich papierach.

———————————————————————

Królowa Daenerys Zrodzona w Burzy Targaryen, ostatnia ze swego rodu, objęła rządy dokładnie trzysta lat po lądowaniu króla Aegona Zdobywcy, tj. w roku AL 300 w wieku 19 lat. Rychło wyszła za swojego mistrza szpiegów, uważanego za najlepszego w całym Westeros, Varysa zwanego Pająkiem. Po długim oczekiwaniu w AL 322 na świat przyszła Cyeana Targaryen, jedyna córka i dziedziczka Daenerys.

Królowa Daenerys przy wsparciu swoich smoków podbiła północne i południowe wybrzeża Morza Dorne. Przeniosła stolicę swojego państwa z Lyroth do Stepstones, a później do nadmorskich prowincji, rzadko zarządzając zamorskimi prowincjami. Podbijała co słabszych sąsiadów, unikając zatargów z potężniejszymi, takimi jak królestwo Wąskiego Morza. W tym celu wybudowała też potężny zamek w najdalej na północ wysuniętej prowincji Blue Grove.

Po śmierci Daenerys Zrodzonej w Burzy tron objęła w wieku 42 lat jej córka Cyeana, nazwana Kruczowłosą. Jako że zajęta podbojami i panowaniem Daenerys nigdy nie zaaranżowała małżeństwa córki, ta musiała się tym zająć sama. Dwukrotnie zamężna, Cyeana nigdy nie doczekała się dziecka.

Królowa Cyeana poświęciła pierwsze lata rządów na zapewnienie trwałości państwa, które pozostawiła jej matka. Rozdawała tytuły swoim dworakom, bowiem nie odziedziczyła zdolności do rządzenia po matce. Wojny toczone przez Daenerys pozostawiły również swój ślad w postaci kiepskiej reputacji, przez co Cyeana była zmuszona przekupywać co poniektórych wasali.

Dopiero między AL. 374 a AL. 382 Cyeanie Kruczowłosej udało się dokończyć podbój północnego wybrzeża Morza Dorne wraz ze zdobyciem Tudbury Hall. W tym samym czasie zmarł też jej pierwszy mąż.

Około AL 389 Cyeana padła ofiarą zarazy, która kilka lat później przyczyniła się do jej śmierci. Ledwie rok później wojnę jej państwu wypowiedział Stannis Baratheon, król Wąskiego Morza. Cyeanie udało się odeprzeć ataki Baratheonów, a potem odpowiedziała ofensywą, zdobywając Crow’s Nest, Amberly i Rain House. Decydującym manewrem okazał się atak dziesięciotysięcznej armii na Storm’s End, po drodze skutkujący rozbiciem trzytysięcznej armii prowadzonej przez Stannisa.

Ledwie zakończyło się oblężenie Storm’s End, pozostałe siły musiały ruszyć na pomoc obleganym wschodnim prowincjom królestwa – Night Marches – bowiem wojnę wypowiedział Hosteen Baratheon, król Żelaznego Tronu i prawnuk Tommena. Pospiesznie zebrane posiłki pozwoliły nie tylko odeprzeć atak, ale również dotrzeć do King’s Landing. King’s Landing zostało zdobyte na początku roku AL 391 i był to ostatni sukces Cyeany Kruczowłosej Targaryen.

Wydawało się, że na tym zakończy się marsz Targaryenów do potęgi, ale nagle pojawił się znikąd Rhaekar Targaryen. Podobieństwo do Cyeany Kruczowłosej każe przypuszczać, że jest on jej synem z romansu w młodości. Nigdy nie został jednak uznany, a tożsamość jego ojca jest nieznana.

Zaraz po wstąpieniu na tron Rhaekar ożenił się z Saryą Oakmont. Rok później na świat przyszedł ich syn Baelor. Aby chronić dziecko, Rhaekar oddał w ręce dworaków ogarnięte zarazą King’s Landing i Storm’s End, a sam przeniósł stolicę do Lys, skąd wiele lat rządziła jego poprzedniczka. W AL 393 na świat przyszedł ich drugi syn, Jaekar; w 395 trzeci, Vaeron.

W roku 398 król Rhaekar podbił wschodnią część półwyspu Dorne. Rozdał te ziemie między wasali, jako że okazały się opanowane przez zarazę. Niestety, choroba dotknęła również młodego, 28-letniego króla. Rhaekar okazał się jednak silniejszy. W 401 roku zaraza zabrała jednak jego żonę. Król ożenił się natychmiast ponownie i rok później na świat przyszedł kolejny syn, Maegar, a później następny, Jaehaerys.

W 407 roku król Rhaekar Targaryen podbił ziemie lorda Gallowsgrey, stając się dzięki temu królem nie tylko Zamorza i Dorne, ale również Storm Lands. Król Rhaekar zginął w 410 roku podczas podboju Yronwood i Skyreach na półwyspie Dorne, pozostawiając dwóch dorosłych synów, dwóch młodszych i najmłodszego, Aerysa, zaledwie czterolatka, który rychło zmarł.

Władzę objął starszy z synów, Baelor, w wieku 18 lat. Rozszerzył on panowanie Targaryenów na południowe i zachodnie wybrzeża Morza Dorne. Doczekał się licznych córek, z których najstarsza została osłabiona chorobą przebytą w dzieciństwie. Została jednak później wydana za człowieka, który został królem Żelaznego Tronu – Quendeca Baratheona.

W 427 roku Baelor zmiażdżył swojego północnego sąsiada, króla Wąskiego Morza Gilwooda Baratheona. W ten sposób Baelor Targaryen mógł się tytułować królem Zamorza, Dorne, Storm Lands i Wąskiego Morza.

Około roku 350 po lądowaniu Aegona Daenerys przekazała swojej córce komendę nad swoimi smokami, Viserionem, Rhaegarem i Drogonem.

Pod koniec rządów Daenerys Targaryen podbiła również Lys i Tyrosh, wyspiarskie państewka na Wąskim Morzu. Lys, Lorath oraz Tyrosh stały się spichlerzem Królestwa za Morzem i własnością korony.

Królowa Daenerys zmarła w wieku 65 lat w roku AL 364. Przez ostatnie miesiące życia zmagała się z chorobami, jakie wywołało samodzielne zarządzanie państwem obejmującym ziemie po obu stronach Wąskiego Morza.

Dodaj komentarz

Filed under Eseje, Polski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s